Bambiriáda (nejen) v Praze zmenšovala vzdálenost mezi generacemi

Bambiriáda 2012 v Praze
Elán dětských návštěvníků Bambirády 2012 a zkušenosti jejich tatínků, maminek, dědečků i babiček přispěly svým skromným dílem k lepšímu mezigeneračnímu pochopení.
Vyplývá to alespoň z informací pořadatelů známé čtyřdenní přehlídky volnočasových aktivit, tradičně pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM). Bambiriáda se letos uskutečnila v celkem 18 městech ČR. Motto 14. ročníku znělo „Nadšení i zkušenost“ a branami všech bambiriádních areálů prošlo dohromady zhruba 200.000 návštěvníků.

Bambiriáda 2012 byla tematicky zaměřena na mezigenerační souznění. O tom, že smysl celé akce se opět podařilo naplnit, je přesvědčena i její projektová manažerka Blanka Lišková. „Z reakcí lidí bylo znát, že děti, rodiče i prarodiče si akci užili. Do činností nabízených ve stanech jednotlivých organizací se totiž mohly zapojit i starší ročníky. Jako opravdu dobrý nápad se ukázalo postavit na Bambiriádě tvořivou dílnu: tam si děti – právě s pomocí rodičů a prarodičů – mohly z dřevěných odřezků vyrobit libovolnou hračku. K našemu překvapení jsme poslouchali zvuky kladívek a pilek, které se odtamtud rozléhaly, doslova od rána do večera: v tvořivé dílně bylo neustále plno,“ popsala situaci Blanka Lišková.

Zvláště zdařilé výrobky, darované navíc jejich tvůrci na dobročinné účely, nyní putují do internetové aukce. Výtěžek z dražby je předurčen ve prospěch dobrovolných aktivit seniorů. „Na webu Aukro.cz se objeví přibližně dvacet nových aukčních položek – dřevěných hraček z Bambiriády. Těch nejlepších. Kolik jich ale bylo vyrobeno celkem, to vážně nevíme, protože děti si své hračky chtěly samozřejmě vzít s sebou domů. Viděli jsme, jak si z tvůrčí dílny odnášejí zhotovené ptačí budky, autíčka, kola, ale také třeba jenom obyčejné krabičky, do kterých si budou doma něco uschovávat. Bylo jasně patrné, že děti jsou celkem hladové po takovéto ruční práci – a není divu: ve městě je doma s kladívkem a pilkou asi málokdo z rodičů rád uvidí,“ dodala s úsměvem projektová manažerka Bambiriády.

(Z tiskové zprávy ČRDM, zdroj: Adam.cz; foto Marek Krajči)