Expedice Mars 2012 přijímá přihlášky do letošního ročníku

Každý, kdo ve čtvrtek 12. dubna ve 14 hodin vstoupil do brněnské hvězdárny, byl uvítán opravdovým kosmickým chlebem. Tedy chlebem, kterým se stravují kosmonauti. Nabízeli ho účastníci minulých ročníku Expedice Mars. Zanedlouho přijel i Vladimír Remek, první Evropan ve vesmíru a zároveň patron tohoto konkurzu do dětské vesmírné posádky.

Po ochutnávce se všichni přesunuli do velkého sálu planetária, kde byl projekt oficiálně zahájen. Zhlédli jsme videoukázky se soutěžícími z minulých ročníků. Ti akci popisovali jako obrovskou příležitost a zážitek na celý život. Měli možnost prožít něco neobvyklého, vyzkoušet si svoje znalosti a fyzickou kondici při kosmickém výcviku, seznámit se se spoustou zajímavých lidí a také si najít nové přátele.

Součástí zahájení bylo i vystoupení organizátorů, kteří k soutěži chtěli říct pár slov. Jako první se nám představil Mgr. Pavel Gabzdyl, zástupce ředitele brněnského planetária a hvězdárny, po něm přišel na řadu Slávek Hrzal, ředitel Dětské tiskové agentury, pak Ivan Kimák, organizátor ze Slovenska. Již 9. ročník Expedice Mars pak společně s nimi zahájil Vladimír Remek slovy „Letu zdar!”.

Expedici Mars pořádá naše Dětská tisková agentura. Jedná se o konkurz, do kterého se může přihlásit každý, kdo se narodil v období od 1.1.1995 do 31.1.2002. Ti nejlepší z nejlepších pak budou mít možnost prožít simulovaný let na Mars. Konkurzem v minulých osmi ročnících prošlo přibližně 2000 dětí, z nichž se 91 zúčastnilo simulovaného letu do vesmíru.

A nejdůležitější myšlenka na závěr – jak organizátoři zdůraznili, posláním soutěže není dělat z dětí malé kosmonauty, ale umožnit jim seznámit se s vesmírem.

Dětská tisková agentura (DTA) – Iva Černá

Více informací a přihlášku do konkurzu najdete na www.expedicemars.eu.

Fotky ze zahájení si můžete prohlédnout na:
http://dominoo.rajce.idnes.cz/9._rocnik_EM12-zahajeni