Jak jsme málem nezasadili strom

ZHSK - Stromy Anežky České
Ze-Hnje-She-Kha 6. listopadu 2011 - právě jsme zasadili lípu - „Strom sv. Anežky České“
V září jsme se přihlásili o jeden ze stromů sv. Anežky Přemyslovny. A protože máme klubovnu kousek pod Pražským hradem, chtěli jsme mít „naši lípu“ někde blízko, abychom občas mohli za ní zajít na návštěvu. Místo pro ni jsme vybrali u studánky Petřínky na dohled od Hradčan, kde Anežka jakožto královská dcera jistě pobývala.

Podmínkou bylo povolení k vysazení. Pan zahradník, na kterého jsem dostala telefon, měl na starosti druhou polovinu Petřína. Dal mi spojení na svého kolegu: To nejde, kolem studánky je ovocný sad, tam se lípa nehodí. Zeptejte se na Magistrátě.

Vedoucí příslušného oddělení ochotně slíbila, že půjde nějaké jiné místo na Petříně osobně vybrat. Ale až příští týden. Příští týden smutně oznámila, že všechna tři vytipovaná místa se ukázala jako nevhodná… a ať se obrátím raději na Úřad městské části…

Příslušná paní úřednice má dovolenou. Čekám další týden. Paní v telefonu je ochota sama. V pozadí slyším její kolegyně, jak překypují nápady, kam strom zasadit. Podle satelitní mapy vybírám nejvhodnější z nich. Pan zahradník mne ale zchladí – tam se přece lípa nedá dát, jsou tam moruše, a dosazovaly se mladé. Má samozřejmě pravdu, moruše jsem tam koncem léta sbírala. Pro klid v duši se tam jdu podívat, ale lípa by se tam opravdu nehodila. Snad tedy tamhle do aleje? Nebo onde na náměstí?

Čas utíkal. Úřednice, zahradníci, znova úřednice, další tipy, další „nejde“… Do dne D zbývaly tři dny.

Zkuste zavolat na správu Hradu, dostala jsem radu a telefonní číslo na P.R. oddělení. Proč zrovna tam? Říkala jsem si – to ani nestojí za pokus, Hrad bude jistě ještě sešněrovanější předpisy než zbytek Prahy 1.

Jak logické bylo jít na Hrad, na místa, kde sídlili Anežčini přemyslovští předkové…
Místo bylo určeno v pěti minutách, jámu pomohl vykopat pan zahradník, děti spořádaně donesly kůly i lípu přes hradní nádvoří a pečlivě zahrnuly kořeny drny a hlínou. Maminky a kamarádi fotili. První vodu si strom bude pamatovat navždycky, dodal pan zahradník.
Sluníčko svítilo a listopad se nezapřel závějemi zlatého listí, které poletovaly kolem…

Michala Kateřina Rocmanová – Káča
ZHSK, Junák

Stromy Anežky České, zasazené v listopadu 2011, najdete na mapě portálu Kamchodit.cz, včetně fotografií z jejich výsadby.