Pražské stromy poprvé promluví k lidem. Díky brontosaurům

Zdarma stáhnout mapu, vyrazit k památnému stromu a pomocí QR kódu si v chytrém telefonu poslechnout jeho příběh. Netradiční putování nabídnou Pražanům členové Hnutí Brontosaurus.

V sobotu 18. října otevřou první pražskou audiostezku. Pro děti navíc připravili doprovodný program.

Inspirací byla stromová audiostezka v Brně (www.audiobrno.cz). Tu Hnutí Brontosaurus otevřelo před 2 lety. Vychází z konceptu, kdy nejsou v terénu instalované velké tabule s textem. Audionahrávku si může návštěvník pohodlně poslechnout a přitom se kochat výhledem na pozoruhodné stromy. S texty o stromech, které jsou pamětníky událostí uplynulých stovek let a přitom si jich lidé nevšímají, pomohl dendrolog a odborník na památné stromy v Praze Aleš Rudl.

U každého památného stromu je nainstalována malá tabulka se základními údaji a QR kódem. Přes něj lze stáhnout informace k dané zastávce. Prostřednictvím chytrého telefonu s internetem je možné přímo u stromu načíst nahrávku. V ní se zájemce dozví jeho životní příběh, ale také historii místa, na kterém se po staletí nachází. Audionahrávky k jednotlivým stromům jde předem stáhnout také na www.prazskestromy.cz a vzít si je na procházku s sebou.

Stezka začíná v Cholupicích v Praze 12 a vede krajinou tamního přírodního parku! . Brontosauři připravili celkem 6 zastavení. Prvními stromy na trase jsou hraniční duby na okraji přírodní památky Cholupická bažantnice, které jsou nejmohutnějšími stromy na trase. Nejzajímavějším stromem na stezce je dub letní v polích mezi Točnou a Cholupicemi. Jedná se o strom mimořádně fotogenický. Je natolik pohledný, že si ho vybral i režisér Antonín Moskalyk do své pohádky Třetí princ.

Poprvé se můžou návštěvníci vydat na naučnou stezku již 18.10. Netradiční zážitek dostanou Pražané jako dárek ke Dni stromů. Na cestu lze vyrazit od hospody U Čámrse v Cholupicích mezi 10. a 14. hodinou. Pro nejmenší dobrovolníci připravili zkrácenou čtyřkilometrovou trasu.

Nápad vytvořit netradiční naučnou stezku se zrodil před rokem v hlavách mladých dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus. Akci podpořila grantem Městská část Praha 12.

Irena Oupicová, koordinátorka projektu, Hnutí Brontosaurus

„V Praze je na 200 památných stromů, měli jsme z čeho vybírat. Již teď máme vytipované další trasy, na kterých bychom rádi realizovali audiostezku, pokud tento pilotní projekt bude mít u lidí úspěch.“

„Stezka bude slavnostně otevřena v sobotu 18. října při celostátních oslavách Dne stromů. U každého památného stromu budou pro děti připravené soutěže. Těmi brontosauři hravě přiblíží život stromu a jejich význam. Po trase bude k vidění i výstava obrázků dětí z pražských škol na téma Příběh stromu.“

www.brontosaurus.cz