Děti světu – Den dětí jinak: Když zábava dostane hlubší smysl

Na jaře nás kontaktovala Městská knihovna v Praze s nabídkou spoluúčasti na jejich akci pro dětskou veřejnost. Protože náš program byl v dané období přeplněn, tak jsme se zapojit nemohli, nicméně Vám chceme přinést krátkou reportáž a případný motivační prvek na účast v příštím roce.

V neděli 1. června 2025 se Smíchovská náplavka proměnila ve výjimečné místo, kde děti mohly nejen oslavit svůj svátek, ale zároveň pomoci světu kolem sebe. Akce s názvem „Děti světu – Den dětí jinak“ vznikla díky spolupráci Městské knihovny v Praze, Člověka v tísni a správce pražských náplavek. Cílem bylo spojit zábavný program s konkrétními činy, které mají skutečný dopad.

Děti si mohly vybrat z patnácti stanovišť, z nichž každé mělo jiné zaměření. Pomáhaly například vyrábět ptačí budky a bidýlka pro záchrannou stanici. Společně vytvořily 25 budek a více než 100 bidýlek, která skutečně poputují k ptákům ve městě. U jiných stánků si zkusily vyrobit tzv. „seedbomby“ – malé koule z hlíny a semínek, které podporují přírodu i duševní zdraví.

Zajímavým zážitkem bylo také lisování cihel z nepálené hlíny – dětí se dozvěděly, že tyto cihly budou použity při stavbě škol v Zambii. Jiná stanoviště nabídla kreativní aktivity, jako bylo tvoření z odpadu, příprava dárkových balíčků pro potřebné nebo výroba záložek a pohlednic.

Celý den doprovázely další doprovodné programy: žonglování, deskové hry, bibliobus s knihami, čtením i pohádkami. Atmosféra byla živá, přátelská a inspirující. Děti i rodiče se zapojovali s nadšením a s pocitem, že jejich konání má smysl.

Organizátoři si pochvalovali nejen účast, ale i reakce – rodiče byli dojatí, děti zaujaté a dobrovolníci plní chuti pokračovat. Akce ukázala, že i den plný her může vést děti k větší vnímavosti vůči světu, empatii a aktivnímu přístupu k pomoci druhým.

„Děti světu“ tak nastavily nový standard pro oslavy Dne dětí – propojení radosti s odpovědností, hry s pomocí a tvořivosti s laskavostí. A všichni doufají, že tento formát se stane inspirací i pro další ročníky.

Celý článek na webu Městské knihovny zde.

Zdroj: Městská knihovna v Praze